BK-46 taipui taistellen hopealle


BK-46:n pelaajien kaulaan pujotettiin tällä kertaa hopeiset mitalit. Jac Karlsson (oik.) ja Robin Sjöman antoivat Cocksille rehdit aplodit.

Mikään puu ei kasva taivaaseen asti ja myös BK-46:n kultaköynnöksen oli aika katketa. Karjaalaiset saivat kolmen mestaruuden jälkeen tyytyä hopeaan, kun Cocks vei miesten SM-käsipallon finaalisarjan nimiinsä puhtaasti voitoin 3-0. Kiirastorstain kamppailu päättyi riihimäkeläisille jännittävien vaiheiden jälkeen 27-28 (16-13).

Kakkospelissä katalasti kyykännyt BK pesi kolmannessa ottelussa kasvonsa ja oli turkasen lähellä todellista urotekoa. Nico Rönnbergin lisäksi pelistä olivat pudonneet rikkinäistä jalkaansa lepuuttanut Miska Henriksson ja kuumeessa ollut kapteeni Sebastian Säkkinen. Joukkue tuli siis toimeen ilman kolmea parasta maalintekijää ja johtavaa puolustajaa. Lehtereillä istui kolme polvivaivaista laituria kävelykeppien kanssa ja Oliver Nordlund ontui kentällä kipeällä kintullaan välillä siihen malliin, että hänkin olisi kaivannut keppejä tueksi. Kyytipojaksi hän sai Yury Lukanchukilta kyynärpäätä kaulaan, mistä Cocks-sentteri kuittasi punaisen kortin.

Karjaalaiset käyttivät riihimäkeläisten taltuttamiseen huomattavasti kovempia keinoja kuin aiemmissa peleissä. Alex Lignell ja Albert Lindholm painivat Santeri Vainionpään maihin.

-Jalka sai kakkospelissä osumaa, mutta kyllä sillä pystyi jotenkin pelaamaan. Liikkuminen sujui, pysähtyminen sattui. Kun kerran aloitin ottelun, niin en ruvennut keskenkään jättämään. Meiltä oli jo niin paljon porukkaa poissa, että piti yrittää. Hyvin me taistelimme, mutta ei vain riittänyt, Nordlund kertoi.

Näistä lähtökohdista oli melkeinpä ihme, että parhaimmillaan kuudella maalilla johtanut BK oli venyttää sarjan neljänteen peliin. Cocks kuitenkin kiristi rinnalle ja pimennossa ollut Pavel Duda survoi lopussa rähmäisen voittomaalin Bogdan Klepan käsien lävitse. Pahasti väsähtänyt kotijoukkue törmäsi turhan usein heitoillaan konkarivahti Vitali Shitskoon ja viimeinen hyökkäys päättyi pallonmenetykseen.

BK:n kova taistelu ei johtanut voittoon. Jac Karlsson harmitteli yhtä hukattua paikkaa, maalivahti Miksu Heinonen tuli antamaan läpyt.

-Päätimme toisen ottelun jälkeen, että annamme tässä pelissä kaiken, mitä irtoaa. Kaikki tekivät parhaansa ja vaikka näin ei haluaisi tappion jälkeen sanoa, niin voimme olla esityksestä ylpeitä. Meidän olisi pitänyt voittaa tämä ottelu, mutta pummasimme vain vähän liikaa kuuden metrin paikkoja. Viimeisen 10-minuuttisen aikana olin itse aivan puhki, kuten moni muukin, puuskutti pelinrakentaja Jac Karlsson.

Avainpelaajien aukkoa paikanneista pelaajista Alex Lignell ja Roosin veljekset nousivat väkevästi esiin. Sähikäisen lailla lattialla liitänyt A-juniori Ivan Roos tuuletteli maaleja elämänsä ilosta ja sytytti joukkoja.

Pavel Dudalla oli torstaina hankalaa päästä heittopaikoille, mutta hän nousi lopussa esiin ja teki Cocksille voittomaalin. Kuvassa puolustustehtävissä BK:lta Jonathan Roos ja Igor Skyba.

-Nautin tällaisesta tunnelmasta ja onnistumisen tunteesta. Näiden kokemusten takia pelaan käsipalloa, hän hehkutti.

Lähes 900-päinen yleisö arvosti kotijoukkueen kapinaa.

-Kahdessa ensimmäisessä pelissä ei oikein ollut edes finaalitunnelmaa, mutta tänään oli. Tällaista peliä kun olisimme saaneet aikaan jo finaaliavauksessa, niin sarjasta olisi voinut tulla toisenlainen. Otan omaan piikkiini sen, etten saanut valmistettua joukkuetta paremmin finaaleihin. Kaikki fokus oli Nicon ja Miskan tilanteessa, pelaajat menivät siitä jotenkin pois tolaltaan. Minun olisi pitänyt vääntää korvienväliä toiseen asentoon, pureskeli päävalmentaja Andreas Rönnberg.

Oliver Nordlund ontui kipeällä kintullaan ja sai Yury Lukanchukilta palanpainikkeeksi pusua.

Cocksille titteli oli seurahistorian kolmastoista ja jokaista niistä voittamassa ollut Teemu Tamminen juhlisti sitä juoksemalla ilman paitaa ympäri Karjaan urheiluhallia. Riihimäkeläisjuhlien repeäminen ei ollut beekoolaisille mukavinta kiirastorstain viihdettä.

-Halusin vain sulkea silmäni. Mieluiten unohtaisin kokonaan, että näin pääsi tapahtumaan. Samalla on kuitenkin kunnioitettava tulosta ja vastustajaa. Cocks oli nyt parempi ja pulinat pois. Kakkoseksi jäämisessä parasta on se, että se synnyttää revanssihenkeä ja kasvattaa motivaatiota. Alamme jo nyt odottaa, että pääsemme korjaamaan tilanteen ensi kaudella, Karlsson viestitti.

Seuralegenda Peter Kihlstedt kannusti katsojia osoittamaan suosiota kotijoukkueelle. Yleisö arvosti omiensa sitkeää kamppailua.

Ottelutilastot

BK-46: Oliver Nordlund 6/10, Jonathan Roos 5/8, Alex Lignell 5/6, Ivan Roos 4/9, Jac Karlsson 3/6 (7 m 3/3), Igor Skyba 2/5, Albert Lindholm 1/5, Robin Sjöman 1/3. Heittojakauma 6 m 18/35, 9 m 6/13.
Hankitut 7 m heitot: R. Sjöman 3.
Maalivahdit: Miksu Heinonen (50 min.) 11 torjuntaa, Bogdan Klepa (10 min.) 3.
Jäähyt: Karlsson, Lindholm, Sjöman, Lignell 2 min.
Pallonmenetykset: 7.
Cocksin parhaat: Kemal Hamzic 6/13, Albin Järlstam 6/11 (7 m 3/3), Teemu Tamminen 6/8 (7 m 3/4). Maalivahdit Gergo Miklos (11 min.) 1 torjunta, Vitali Shitsko (49 min.) 16. Jäähyt 4 x 2 min + Yury Lukanchuk punainen kortti. Pallonmenetykset 13.

Etelä-Uusimaa

ILMAINEN
NÄYTÄ